Najczęściej zadawane pytania dotyczące praktyk Erasmus+ (FAQ)

Poniżej znajdziecie pytania, które pojawiają się najczęściej, jeśli chodzi o program praktyk zagranicznych Erasmus+.

Jeśli jeszcze jakieś wątpliwości Was nurtują, piszcie śmiało - uzupełnimy artykuł :)

Najczęściej zadawane pytania dotyczące prakty zagranicznych Erasmus+:

  • Czy można zmienić kraj, kóry wybrałam/em na początku?

Jeśli kraj, który wybrałaś/eś na etapie rekrutacji w formularzu zgłoszeniowym już Ci nie odpowiada, możesz go zmienić na kraj z tej samej grupy finansowej (więcej informacji). Jeśli chodzi o wybór kraju z wyższą stawką grantu (np. zmiana grupy 2 na 1), skontaktuj się indywidualnie z pracownikiem ACK – decyzja zostanie podjęta zgodnie z budżetem programu.

  • Czy można zrezygnować z wyjazdu?

Zakwalifikowałaś/eś się do programu, ale jednak zmieniły się Twoje plany i nie dasz rady wyjechać? Wyślij do ACK rezygnację drogą mailową. Rezygnacja przed wyjazdem jest bez konsekwencji.

  • Czy pracodawcy mam szukać sama/sam?

Tak! Poszukiwanie pracodawcy to jedno z głównych zadań każdego uczestnika praktyk zagranicznych w programie Erasmus+.

  • Jak uzupełnić Learning Agreement?

Learning Agreement to dokument, który wypełniasz razem z pracodawcą przed i po praktyce. Składa się z trzech części: Before, During i After. Każdą z nich należy uzupełnić ELEKTRONICZNIE, a podpisy złożone pod nią muszą być odręczne. ACK musi otrzymać oryginały dokumentów.

  • Gdzie znaleźć zakwaterowanie na praktyki?

Mieszkanie to Twoja indywidualna sprawa. Uczelnia nie będzie w żaden sposób w to wnikać. Zachęcamy Cię do skorzystania z grup na Facebooku, które są dedykowane Erasmusom szukającym mieszkaniaMożesz też znaleźć ofertę z zagwarantowanym zakwaterowaniem, w dodatku darmowym. Takie praktyki oferuje np. Placement Slovakia - wyszukiwarka praktyk podlinkowana na naszej stronie

  • Czy pracodawca może mi zapłacić za praktykę?

Oczywiście! Będzie to dla Ciebie duży plus, jeśli znaleziona praktyka okaże się płatna. Grant otrzymany od Uczelni ma charakter dodatkowego dofinansowania, a nie głównego źródła utrzymania.

  • Na jak długo mogę wyjechać?

Każdy student może skorzystać z 12 miesięcy na wyjazdy zagraniczne na każdnym stopniu studiów (na jednolitych studiach magisterskich to 24 miesiące). Minimalny czas praktyk to 2 miesiące. To obowiązkowy wymiar czasu do tego, by praktyka została zaliczona przez Erasmus+.

  • Kiedy mogę wyjechać?

Jeśli będziesz wyjeżdżać jako student, praktykę może odbyć w trakcie wakacji. Jeśli chcesz wyjechać w trakcie roku akademickiego, musisz prosić o zgodę właściwego dziekanatu i Twojego promotora (jeśli go juz posiadasz). Z kolei wyjazdy absolwenckie odbywają się zwykle po obronie pracy dyplomowej, czyli po zakończeniu studiów.

  • Jak szybko po obronie mogę wyjechać?

Na praktyki absolwenckie możesz się wybrać już 2 tygodnie po obronieniu pracy dyplomowej. Po znalezieniu pracodawcy poinformuj nas o tym tak szybko, jak to możliwe i rozpocznij procedurę wyjazdową. Na spokojne zgromadzenie dokumentów potrzebne Ci będą dwa tygodnie.

  • Kiedy powinnam/powinienem zacząć szukać pracodawcy?

W momencie kiedy przeszłaś/przeszedłeś pozytywnie rekrutację do programu praktyk Ersmus+, możesz zacząć szukać pracodawcy. Najlepiej zrobić to naj najszybciej, biorąc pod uwagę datę zakończenia aktualnego programu Erasmus+.

  • Czy mam zagwarantowane dofinansowanie na wyjazd?

W momencie, kiedy zaostaniesz zakwalifikowany do programu Erasmus+, otrzymujesz także gwarancję dofinasowania na wyjazd. Pozostaje Ci już tylko szukać pracodawcy i rozpocząć praocedurę wyjazdową.

  • Kiedy otrzymam grant finansowy na moje konto?

I ratę grantu w wysokości 85% otrzymasz po podpisaniu umowy z Uczelnią, nastomiast pozostałe 15% wypłacimy Ci po zakończeniu praktyk i rozliczeniu ich na uczelni (masz na to maksymalnie miesiąc od daty zakończenia praktyk). 

  • Byłem/byłam już raz na wyjeździe z praktyk Erasmus+, miałam dofinansowane 4 miesiące, czy mogę wyjechać ponownie z dofinansowaniem?

Tak, możesz wyjechać ponownie, jeśli masz jeszcze odpowiednią ilość kapitału mobilności. Wyjazd ten będzie tak samo dofinansowany.